Strona głowna|Unia Europejska|Instytucje

Unia Europejska  

 

Komisja Europejska

Komisja jest organem wykonawczym Unii Europejskiej. Proponuje wspólną politykę i zarządza działalnością Unii.

Składa się z 20 członków, po dwóch Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii i po jednym z pozostałych krajów. Zasiadające w niej osoby nie są związane z jakimikolwiek instytucjami, reprezentują interesy Unii. Kadencja Komisji trwa 5 lat; obecnym przewodniczącym KE jest Włoch Romano Prodi.

KE ma następujące zadania:
- proponuje akty ustawodawcze - propozycje przedstawia Radzie Ministrów i Parlamentowi Europejskiemu,
- wydaje samodzielne akty prawne (po zasięgnięciu opinii przez komitety doradcze bądź zarządzające, kontrolowane przez państwa członkowskie) - mogą być anulowane przez Radę Ministrów,
- czuwa nad przestrzeganiem prawa Unii (może wszcząć działania prawne przeciw państwom członkowskim lub firmom; nakłada grzywny na osoby prawne lub fizyczne),
- wciela w życie politykę Unii (realizuje postanowienia Rady Ministrów),
- zarządza budżetem Unii i funduszami strukturalnymi,
- reprezentuje Wspólnotę Europejską wobec państw trzecich i organizacji międzynarodowych; przysługuje jej też prawo inicjatywy w zakresie Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.

Na czele Komisji stoi przewodniczący i dwóch wiceprzewodniczących. Kierują oni pracą komisarzy. Każdy z komisarzy jest odpowiedzialny za jeden lub kilka obszarów polityki, np. rolnictwo, handel, sprawy wewnętrzne. Komisarzom podlega 26 dyrekcji generalnych i kilkanaście służb, zajmujących się rozmaitymi dziedzinami. Na czele dyrekcji stoi dyrektor generalny.

Komisja zbiera się na posiedzeniu raz w tygodniu, w środę rano. Zatwierdza wówczas swe propozycje i finalizuje opracowanie dokumentów politycznych. Decyzje zapadają większością głosów, każdy członek ma jeden głos. Rutynowe sprawy Komisja załatwia w uproszczonej procedurze, drogą pisemną.
Odpowiada przed Parlamentem Europejskim. Ma on prawo wnioskowania o votum nieufności i może zmusić Komisję do zbiorowej rezygnacji, jeśli przegłosuje to większością 2/3 głosów.