Strona głowna|Polska a Unia|Traktat Akcesyjny

Polska a Unia 

 
Traktat Akcesyjny

Traktat dotyczący przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej oraz dziewięciu pozostałych krajów kandydujących do Unii Europejskiej został uroczyście podpisany 16 kwietnia w Atenach. Traktat Akcesyjny jest wielostronną umową międzynarodową. Jego sygnatariuszami byli, z jednej strony, szefowie państw członkowskich UE, a z drugiej głowy państw przystępujących, tj. królowie, królowe lub książęta w przypadku Belgii, Danii, Hiszpanii, Luksemburga, Holandii, Szwecji i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz prezydenci pozostałych ośmiu państw Unii i dziesięciu państw kandydujących. Wymienieni w preambule Traktatu, przywódcy państw-sygnatariuszy tej umowy, wyznaczają do jej podpisania swoich pełnomocników.

W przypadku Polski, pełnomocnikami Prezydenta RP byli Premier RP oraz Minister Spraw Zagranicznych, upoważnieni przez Radę Ministrów do złożenia podpisu pod Traktatem Akcesyjnym. Władze niektórych innych państw przystępujących do UE wyznaczyły do tej roli dodatkowo również głównych negocjatorów.

Uroczystość podpisania Traktatu w Atenach poprzedzona została m.in.:
- spotkaniem przywódców państw przystępujących i państw członkowskich UE (prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych) z przewodniczącym Rady Europejskiej i greckim ministrem spraw zagranicznych
- spotkaniem członków Rady Europejskiej z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego
- posiedzeniem Rady Europejskiej w sprawie Konwentu UE.

Ceremonia podpisania Traktatu odbyła się 16 kwietnia, u podnóża Akropolu w Atenach, w godz. 15.15 – 17.30. Rozpoczęła ją przemówienie przewodniczącego Rady Europejskiej i złożenie podpisu pod Traktatem (a ściślej, pod "Traktatem dotyczącym przystąpienia do Unii Europejskiej" oraz pod Aktem Końcowym) przez dwóch pełnomocników Grecji. Następnie, w kolejności alfabetycznej państw-sygnatariuszy, 3-minutowe przemówienia wygłosili przywódcy państw i rządów państw członkowskich oraz państw przystępujących do UE. Po każdym wystąpieniu nastąpiło podpisanie obu aktów przez pełnomocników. Ceremonię zakończyły przemówienia przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa i przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego.
 

STRUKTURA TRAKTATU

Traktat składa się z trzech części:
– Akt Akcesji – część Traktatu Akcesyjnego zawierająca warunki przystąpienia do Unii oraz zasady przyjęte podczas negocjacji i uzgodnione zmiany do tekstów Traktatów.
– Aneksy – część Traktatu Akcesyjnego dotycząca trwałych adaptacji wprowadzonych do wtórnego prawodawstwa Unii, (okresów przejściowych i czasowych, derogacji).
– Akt końcowy – dokument stwierdzający, że Traktaty, Akt Akcesji, Aneksy, Protokoły i Wspólne Deklaracje zostały przyjęte w ramach Międzyrządowej Konferencji Akcesyjnej Państw Członkowskich i Kandydujących.
Preambuła i 3 artykuły: Przystąpienie nowych państw do Traktatu o UE, Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej; ratyfikacja i wejście w życie Traktatu, określenie autentycznych języków (21) i depozytariusza Traktatu akcesyjnego (Włochy), w zakresie warunków przystąpienia i dostosowań w traktatach założycielskich - odesłanie do Aktu przystąpienia.