PROPAGOWANIE IDEI OLIMPIJSKICH W MOJEJ SZKOLE

Idee olimpijskie w szkole realizujemy poprzez czynne uprawianie sportu oraz propagowanie zasady „fair – play” w sporcie. Na terenie szkoły działają 2 kluby sportowe: Wojewódzki Międzyszkolny Ludowy Klub Sportowy „Nadodrze” Powodowo i Uczniowski Klub Sportowy Powodowo. Pierwszy nakierowany jest na rozwijanie zainteresowań uczniów w lekkiej atletyce, drugi prowadzi szkolenie w zapasach. W obu klubach trenują zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Do klubu może się zgłosić każdy, kto chce „sportować się” w czasie wolnym o zajęć lekcyjnych. Oba kluby uczestniczą w rywalizacji sportowej na poziomie od zawodów gminnych po szczebel ogólnopolskich. Zawodnicy WMLKS „Nadodrze” Powodowo i zarazem uczniowie ZSRiT w Powodowie uczestniczą nawet w zawodach na poziomie Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Oczywiście w kategoriach juniorowskich. Oba kluby ściśle współpracują z dyrekcją szkolną i lokalnymi samorządami.

Propagowanie sportu służą też imprezy (zawody) organizowane na terenie szkoły. Ponieważ dysponujemy stadionem o powierzchni tartanowej 1 maja organizowane są zawody lekkoatletyczne o randze międzywojewódzkiej. Przygotowując się do zawodów WMLKS „Nadodrze” Powodowo organizuje obozy szkoleniowe w okresie ferii zimowych i wakacji letnich. Uczestniczy w nich ogółem ponad 70 osób rocznie. Część uczestników pochodzi z innych szkół z którymi dzięki klubowi szkoła utrzymuje ścisłą współprace. Dotyczy to takich szkół jak : Gimnazjum w Siedlcu, Chobienicach, Obrze, Wielichowie i kilku innych. Młodzież ZSRiT bierze czynny udział w rywalizacji sportowej organizowanej przez Ludowe Zespoły Sportowe, Szkolny Związek Sportowy i inne Związki Sportowe, jak np. PZPN, PZLA, PZZ itp. Szkolne kluby organizują też zawody na szczeblu powiatowym i regionalnym min. Mistrzostwa dla Szkół Podstawowych w Czwórboju lekkoatletycznym i Regionalne Eliminacje dla Szkół Ponadgimnazjalnych. W samej szkole organizowane są zawody w piłce siatkowej, tenisie stołowym, szachach i biegach przełajowych.

Wieloletnie, systematyczne propagowanie idei “sportowania się” owocują faktem, że w zajęciach pozalekcyjnych w szkolnych klubach uczestniczy co roku ponad 15% ucznów codziennie i kolejne 40% okazjonalnie (tzn. 1 – 3 razy w tygodniu). Uczniowie szkoły dzięki systematycznej pracy odnoszą liczne sukcesy w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskim. Najlepszym przykładem z ostatnich lat może być Agnieszka Jarmużek, która w 2003 roku wygrała Mistrzostwa Polski Juniorów w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, a na Mistrzostwach Europy zajęła IV miejsce wkonkursie rzutu dyskiem.

Wszystkie działania na terenie szkoły propagujące ideę olimpijską poprzez czynny udział w zajęciach sportowych charakteryzują się, a właściwie dzieją się według wypracowanego w toku lat schematu organizacyjnych:
* współpraca klubów szkolnych ze szkołami gimnazjalnymi z terenu powiatu wolsztyńskiego i powiatach ościennych
* współpraca klubów z Dyrekcją szkoły i samorządem lokalnym(gminnym, powiatowym i wojewódzkim)
* współpraca klubów z ogólnopolskimi organizacjami sportowymi, takimi jak: SzZS, LZS, i branżowymi: PZLA i PZZ
* szkolenie – udział w zawodach, obozach sportowych, konsultacjach, praca na terenie szkoły
* zabezpieczenie opieki lekarskiej – współpraca z lekarzami, którzy często charytatywnie opiekują się młodzieżą uprawiającą sport w naszych szkolnych klubach
* zabezpieczenie materiałowe do szkolenia – zakup poprzez kluby sprzętu specjalistycznego i indywidualnego, umożliwiającego realizację zadań w wybranych dyscyplinach

Propagowanie idei olimpijskich w mojej szkole, gminie i regionie
* imprezy lokalne promujące sport (pikniki, zawody sportowe, konkursy wiedzy)
* współpraca z innymi szkołami oraz instytucjami związanymi ze sportem