CEREMONIA OTWARCIA

Ceremonia otwarcia jest na współczesnych igrzyskach bardzo ważna, organizatorzy prześcigają się w pomysłach jak zachwycić widzów. Uroczyste otwarcie olimpiady, rozpoczęte przez prezydenta USA Billa Clintona w Atlancie trwało kilka godzin.

Oto co tradycyjnie składa się na ceremonię otwarcia:

Przemarsz - Najpierw na stadionie pojawiła się flaga olimpijska, a potem wkroczyły reprezentacje narodowe, ze swoimi flagami. Pierwsi, honorowo weszli Grecy. Po nich reszta drużyn w kolejności alfabetycznej. Na końcu weszła drużyna gospodarzy. Złe wrażenie zrobił natłok reklam nadawanych w trakcie relacji telewizyjnych, m.in. w czasie przemarszu polskiej ekipy.

Przysięga olimpijska - Na każdej olimpiadzie specjalnie wybrany sportowiec – w Atlancie była to Teresa Edwards, koszykarka - w imieniu wszystkich pozostałych składa przysięgę, że postarają się walczyć uczciwie. Ten ważny fragment ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich bezpośrednio nawiązuje do czasów starożytnych. Antyczni zawodnicy przysięgali, że pod karą grzywny i chłosty będą w sposób uczciwy startowali w igrzyskach. Podczas pierwszych igrzysk nowożytnych tego elementu nie było. Przysięgę zmienioną później na przyrzeczenie wprowadzono dopiero w Antwerpii w 1920 roku. Pierwszy tekst przysięgi olimpijskiej napisał Coubertin, podkreślając, że udział w igrzyskach jest aktem moralnym i zarazem społecznym, gdyż odwołuje się do indywidualnego poczucia godności oraz honoru ekipy, pod której sztandarami występują zawodnicy.

Sztafeta olimpijska - sportowcy z całego świata wzięli udział w sztafecie, która niesie zapalony w Olimpii znicz na miejsce rozgrywania zawodów. Ostatni uczestnik sztafety, którym w Atlancie był były mistrz wszechwag w boksie – Muhammad Ali, zapalił od niego wielki znicz na głównym stadionie. 

Znicz olimpijski - Symbolem trwałości idei olimpijskiej jest święty ogień olimpijski. Po raz pierwszy zapłonął podczas Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie, jednak bez żadnej towarzyszącej temu uroczystości. Dopiero od Olimpiady w Berlinie w 1936 roku ustalił się zwyczaj przenoszenia ognia przez sztafetę biegaczy z antycznej Olimpii przez Ateny do miasta kolejnych igrzysk. W Olimpii wzniecenie ognia od promieni słonecznych odbywa się na ruinach świątyni Hery za pomocą wklęsłego zwierciadła.

Flaga olimpijska - Wciągnięcie flagi też jest częścią ceremonii. Symbolem ruchu olimpijskiego jest pięć splecionych ze sobą kolorowych kół na białym tle. Przyjmuje się nieoficjalnie, że reprezentują one unię pięciu kontynentów: kolor niebieski oznacza Europę, czarny - Afrykę, czerwony - Amerykę, żółty - Azję, i zielony - Australię i Oceanię. Natomiast biel tła flagi olimpijskiej ma oznaczać przestrzeń, w której zgodnie koegzystują ze sobą wszystkie narody świata.Pomysł flagi zgłosił Coubertin i on też opracował jej pierwszy projekt.